Szklarska Poręba

Szklarska Poręba

Szklarska Poręba to jedno z najchętniej odwiedzanych miasteczek górskich przez Dolnoślązaków. Znajdziemy tu ciszę i spokój, a jednocześnie doskonałą bazę turystyczną i wypoczynkową. Tutaj nikt się nie będzie nudził, jest wiele pubów i restauracji, w których można dobrze zjeść i miło spędzić czas. Ze Szklarskiej wychodzi wiele szlaków górskich, po których można całymi dniami wędrować. W zimie nigdy nie brakuje tu śniegu, dlatego zawsze panują tu doskonałe warunki narciarskie.

Przede wszystkim turyści przyjeżdżają tu, aby wypocząć i nacieszyć się Sudetami. Ze Szklarskiej wychodzi wiele pięknych szlaków, którymi można spacerować lub uprawiać aktywną wspinaczkę. Najczęściej uczęszczanymi szlakami są te wiodące na Szrenicę i do wodospadu Kamieńczyka i Szklarki. Wycieczkę na Szrenicę można połączyć z odwiedzeniem wodospadu Kamieńczyka. Przy wodospadzie można chwilę odpocząć i nabrać tchu. Kamieńczyk jest największym wodospadem w Sudetach, woda spada trójstopniowo z 27 metrów. Za strumieniem wody znajduje się sztucznie wykuta jama, w której wydobywano pegmatyty i ametysty. To także tu niedaleko znajdują się Śnieżne Kotły i Krucze Skały (wznoszące się na 718 m n.p.m.)

Szklarska Poręba ma doskonale przygotowaną bazę noclegową i wiele ciekawych form spędzania czasu wolnego. Niegdyś miasto było typowo hutniczą miejscowością. Pierwsza huta szkła powstała tu już w XIV wieku, obecnie jednak miasto nie kultywuje tej tradycji. Jedynie istnieje tutaj rodzinna huta szkła, do której można wejść i zobaczyć, w jaki sposób powstają piękne szklane elementy. Na naszych oczach mistrzowie robią np. wazon starymi metodami i tradycyjnymi narzędziami. Przy hucie znajduje się firmowy sklep, w którym można zakupić wyrabiane tu elementy.

Na czarnym szlaku prowadzącym ze Szklarskiej Poręby stoi stara chata Walońska. Walończycy byli specjalistami od wydobywania cennych minerałów i przetwarzania ich. W chacie możemy się dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy z życia tego fascynującego plemienia Sudetów, a także posłuchać ciekawych legend i podań. Warto odwiedzenia są również chaty Wlastimila Hofmana (czeskiego malarza) i  Carla i Garharta Hauptmanów (znajduje się tu Muzeum Karkonoskie, a także wystawa poświęcona tym dwóm pisarzom) stojące w samej miejscowości. Wszyscy, którzy tu przyjeżdżają ciekawi są jak wygląda słynny zakręt śmierci, z którego roztacza się przepiękny widok na Karkonosze. Obowiązkowym punktem jest także zobaczenie Chybotka (płaskie skały różnej wielkości ułożone jedna na drugiej), niektórzy się na niego wspinają a jeszcze więksi akrobaci wjeżdżają tam na rowerze (a raczej wskakują).

W oddalonych o kilkanaście kilometrów Jakuszycach znajduje się jedne z najlepszych tras narciarstwa biegowe w Polsce. To tutaj narciarze biegowi odnajdą wiele kilometrów pięknych tras biegnących wśród leśnych zakamarków. Droga do Jakuszyc prowadzi nas dalej do Czech. Niestety w trakcie zimy bardzo często droga ta jest nieprzejezdna (z powodu tirów, które nie mogą wjechać na ośnieżone wzniesienia).

2 Comments

  1. Jacek
    lis 18, 2014

    Fajne miejsce warte odwiedzenia. Ja zaglądam tu dosyć często ze względu na bliskie miejsce zamieszkania. Najlepsza pora to oczywiście zima, ale i latem może pospacerować po okolicznych wzniesieniach i przy okazji pozwiedzać miejsca, o jakich wspomina artykuł. Naprawdę polecam – jest stosunkowo tanio, a przy okazji bardzo ładnie.

  2. Mariusz
    lut 23, 2015

    Ostatniego sylwestra spędziłem właśnie w Szklarskiej. Było całkiem przyjemnie, aczkolwiek cena za trzydniowy pobyt była dosyć wysoka – normalnie za taką kwotę spędziłbym w górach co najmniej tydzień. Do Szklarskiej pewnie jeszcze zajrzę latem – mam całkiem blisko i w sumie lubię to miejsce. Tylko tak jak mówię, w ciekawych terminach jest to dosyć drogo.