Sudety Wschodnie

Pasmo wschodnie Sudetów w dużej części należy do Masywu Czeskiego. W skład Sudetów Wschodnich wchodzą: Masyw Śnieżnika, Góry Złote, Opawskie, Bialskie i Odrzańskie i Jesioniki. Występuje tu kilka szczytów górskich powyżej 1400 metrów n.p.m., z których najwyższy jest Pradziad (1491 m n.p.m.).  Większość tych gór porośniętych jest lasami sosnowymi, ale na Śnieżniku znajdziemy roślinność typowo alpejską.

Masyw Śnieżnika z centralnym szczytem Śnieżnik (1425 m n.p.m.) cudownie rozpościera się na tle pozostałych masywów. To tutaj wspinają się turyści, ale także pielgrzymi, którzy dążą do Sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej. Samo sanktuarium znajduje się na Iglicznej i każdego roku przybywa tu wielu pątników, którzy chcą błagać Matkę Śnieżną o zdrowie i błogosławieństwa. Nawet jak pada gęsty śnieg to odbywają się tu Msze, na które przychodzą tłumy. Warto odwiedzić Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie i Wodospad Wieliczki. Na dzieci czeka Ogród Bajek w Międzygórzu, codziennie przyjeżdża tam mnóstwo wycieczek.

Szczególną atrakcją Gór Złotych jest oczywiście złoto. Szczególnie wart odwiedzenia jest Złoty Stok z kopalnią złota. Jest to bardzo dobrze utrzymany kompleks, w którym dostępnych jest kilka tuneli do zwiedzania. Po kopalniach oprowadzą nas błyskotliwi przewodnicy, którzy zdradzą sekrety tutejszych terenów. Dodatkową atrakcją jest możliwość przepłynięcia się gondolą po zalanych częściach kopalni. Obok kopalni znajdują się park linowy na dużej wysokości. Najwyższym szczytem jest Jawornik Wielki (870 m n.p.m.), po którym można odbywać ciekawe górskie wędrówki.

Jesioniki są doskonałą bazą narciarską nie tylko dla Czechów, ale także dla Polaków. Jest to bardzo rozległy teren znajdujący się całkowicie po czeskiej stronie i porównywalne są swoją wielkością do polskich Karkonoszy. Niewiele jednak osób wie, że tak właśnie nazywają się te góry. Znajduje się tu doskonała baza turystyczna i świetna infrastruktura. Czeka na nas wiele stoków i wyciągów. Nie znajdziemy tu długich tras, ale za to jest ich więcej.

Góry Bialskie mają bardzo dziwną strukturę. Zasadniczo nie ma tu żadnego wyższego szczytu, ale całe pasmo jest wysoko położone. Na tym terenie znajduje się rezerwat „Puszcza Śnieżnej Białki”, który jest częścią puszczy jaworowej. Z każdej strony można podziwiać przepiękne strome zbocza, które uatrakcyjniają piesze wędrówki. Istnieje tu także doskonała baza rowerowa i narciarska. Zarówno na narciarzy jak i rowerzystów czeka wiele szlaków, bardzo urozmaiconych.

W Sudetach Wschodnich czeka na nas wiele atrakcji, wśród nich Lądek Zdrój z kompleksem uzdrowiskowym. W miejscowości istnieje doskonała baza wypoczynkowa, jest wiele miejsc, w których można dobrze zjeść i miło spędzić czas. W zimie na turystów czeka doskonała baza narciarska, najczęściej odwiedzana jest Czarna Góra, która ma doskonale przygotowane stoki i wyciągi, na których nie spotkają nas kolejki. Po czeskiej stronie w Jesionikach swój raj odnajdą narciarze biegowi. Jest tam wiele pięknych tras prowadzących po leśnych ścieżynach.