Klimat Sudetów

Klimat Sudetów jest typowym klimatem górskich. Wraz ze zwiększającą się wysokością spada temperatura. Pory roku układają się nieco inaczej, lato jest zdecydowanie dłuższe od miesięcy zimowych. Na wyższych partiach gór zwiększona jest ilość opadów a dzięki niskiej temperaturze śnieg utrzymuje się bardzo długo. Najmroźniejszym miesiącem w tych górach jest zazwyczaj styczeń a najcieplejszy lipiec.

    Cechą specyficzną dla tutejszego klimatu jest duża różnica temperatur nie tylko przy zmianie wysokości, ale także szerokości, gdy np. przemieszczamy się bardziej w głąb jakiegoś pasma górskiego. Wiele osób to zadziwia, gdy wspinają się w wyższych partiach gór i nagle dopada ich ulewa czy śnieżyca. Zmieniając kierunek wspinaczki okazuje się, że w innych miejscach nie ma nawet śladu po opadach. A czasem my jesteśmy świadkami niezwykłej ściany deszczu. Wygląda to jak z disneyowskich bajek, kiedy tylko z jednej chmury pada, a reszta pozostaje sucha. Niesamowite wrażenie. Na kształtowanie się klimatu sudeckiego ogromny wpływ ma także klimat oceaniczny. Równie ważny jest podział klimatyczny Sudetów na pół: na pogórzu spotka nas ciepły wilgotny klimat a we właściwych chłodny i wilgotny.

  Duży wpływ na pogodę w Sudetach mają polarnomorskie wiatry. Szczególnie Sudety Zachodnie narażone są na bardzo obfite opady deszczu (najwięcej w lipcu).  Najwięcej opadów notuje się w Karkonoszach i Górach Izerskich, a najmniej w Kotlinie Jeleniogórskiej. W wielu miejscach w Sudetach śnieg utrzymuje się wiele miesięcy. Np. w Zieleńcu, gdzie panuje klimat alpejski śnieg utrzymuje się nawet pół roku. Dlatego nigdy nie brakuje tu narciarzy, którzy o różnych porach roku przyjeżdżają tu posuszować. Jak twierdzą właściciele wyciągów pogoda nigdy ich nie zawodzi i sezon trwa długie miesiące.

    Za najzimniejsze miejsce w Polsce uznaje się obecnie Halę Izerską. Choć wcześniej wskazywano inne miejsca to jednak przy stałym mierzeniu temperatury badacze dochodzą do wniosku, że to jednak tu występuje najniższa roczna średnia temperatur. Niejednokrotnie przekonali się o tym turyści, którzy podczas letnich wędrówek nie zabierali ze sobą cieplejszych ubrań. Nawet w lecie potrafi tu być bardzo zimno. W ogóle według wielu Sudety są uznawane za bardzo mgliste tereny. I tak np. pasmo Karkonoszy uważa się za jedno z najbardziej zamglonych pasm górskich w Europie. Wszyscy turyści zgodnie także donoszą, że wieje tu bardzo silny wiatr. Często wycieczki w góry są bardzo utrudnione, gdyż niewiele osób może stanąć do walki z takim silnym wiatrem.

    Z drugiej strony wielu turystów może się nie zgodzić z tym zdaniem, ponieważ oni kojarzą Sudety tylko z dobrą pogodą i to także jest prawdą. Na niższych terenach często pogoda zaskakuje nas swoją łagodnością, lekkim wietrzykiem i wspaniałym słońcem. Rzeczywiście im niżej tym pogoda przypomina tę z nizinnych terenów. Brak tu gwałtownego wiatru, obfitych opadów czy mgły. Całe Sudety są bardzo zróżnicowanymi górami i ciągle kryją w sobie wiele tajemnic, które intrygują badaczy i turystów