Tatrzański Park Narodowy

Nadeszły w końcu wymarzone chwile odpoczynku, można wybrać się na długo planowany urlop. Polskie góry są jak najbardziej trafnym wyborem,. Oczywiście jak góry to tylko Tatry. Tutaj nie można się nudzić, przyjeżdżają tu ludzie z całego świata, by móc napawać się wspaniałymi widokami i wdychać świeże, górskie powietrze. Tatry przeznaczone są zarówno dla osób, które lubią poleniuchować, jak i dla miłośników sportów śnieżnych.

Będąc w tej miejscowości nie można ominąć Tatrzańskiego Parku Narodowego, w którym znajduje się wiele wspaniałych cudów natury. Przebywając na jego terenie przeżyjemy wspaniałe wrażenia i docenimy każdą chwilę tu spędzoną.

Występuje tutaj ogrom potoków oraz jezior, które zwane są również stawami. Jednymi z największych „stawów” są: Morskie Oko czy Wielki Staw Polski. Ich widok zwali  z nóg każdego turystę, tym bardziej iż wody tych jezior wyróżniają się niezmierną czystością i przezroczystością. Na terenie Parku występują również wspaniałe, zapierające dech w piersiach wodospady i wywierzyska. Największym wodospadem jest słynna Wielka Siklawa.

W Tatrzańskim Parku Narodowym usytuowane są najmłodsze, najwyższe i jedyne w Polsce góry typu alpejskiego, których najwyższym szczytem są Rysy. Ich obejrzenie jest marzeniem wielu osób.

Tatry są podzielone na dwie części krajobrazowe, z czego pierwsza czyli Tatry Wysokie stworzone są ze skał krystalicznych, a drugie – Tatry Zachodnie zbudowane zostały  ze skał krystalicznych i osadowych. Cudowny widok zapewniają też skałki, urwiste szczyty czy doliny zawieszone. Rewelacyjną sprawą są też liczne jaskinie, z czego sześć udostępnionych jest dla zwiedzających turystów. Najgłębszą z jaskiń, bo mającą ok. 814 metrów głębokości i najdłuższą, bo liczącą aż 18000 metrów korytarzy, posiada system jaskiń Wielka Śnieżka – Wielka Litworowa.

Oprócz gór, wód i jaskiń na terenie Parku jest też mnóstwo roślinności. Zobaczyć tam można limbę, krokusa, szarotkę alpejską, skalnicę tatrzańską czy gronkową oraz wiele innych wspaniałych i unikalnych roślin. Jeśli chodzi o zwierzęta, które można tam spotkać, to należą do nich m.in. świstaki, kozice, niedźwiedzie brunatne, jelenie, sarny i wiele innych. Żyje tam  również kilkanaście gatunków ptaków, w tym wspaniały orzeł przedni, płochacz halny czy pomurnik. Wielki zagrożeniem dla Parku jest niestety kłusownictwo, z którym intensywnie walczą tamtejsze władze.

Narodowy Park Tatrzański ma tak wiele zalet przyrodniczych, iż bardzo liczne szlaki turystyczne oraz schroniska nie wytrzymują nawału turystów. Zainteresowanie to doprowadziło również do wprowadzenia opłat za wstęp na teren tego obszaru chronionego.

Tatry posiadają ogromne możliwości, jeśli chodzi o uatrakcyjnienie turystom pobytu. Oprócz zwiedzania i podziwiania Tatrzańskiego Parku Narodowego, można też posiedzieć przy ognisku z góralami, którzy grają i przyśpiewują regionalne piosenki. Można także  wyruszyć prawdziwym kuligiem na zwiedzenie niektórych zakątków danej miejscowości, oraz skosztować rewelacyjnej regionalnej kuchni. Zresztą samo posłuchanie góralskiej gwary da nam wiele radości.