Góry Kamienne

Góry Kamienne

Góry Kamienne w znacznej swej części leżą po polskiej stronie i układają się w charakterystyczny kształt rogala. Otaczają je piękne góry: Sowie, Stołowe i Wałbrzyskie a także kotliny: Kamiennogórska i Broumovska. Wśród Kamiennych Gór znajdziemy wiele znanych pasm górskich, jak Góry Krucze czy Suche. Znajduje się tu wiele szczytów poniżej tysiąca metrów nad poziomem morza, najwyższy jest Waligóra (936 m n.p.m.). W górach tych oraz okolicznych miejscowościach zaczynają powstawać pensjonaty, restauracje i miejsca wypoczynku dla przyjeżdżających turystów.

 Góry Kamienne nie są doceniane przez turystów i dla wielu właśnie spokój jest główną atrakcją. Wybierając się na szlaki rzadko spotkamy mijających nas turystów czy wycieczek szkolnych. Można w każdej chwili rozkoszować się ciszą, spokojem i pięknem natury. Na szlakach tych możemy spotkać wiele starych chałup, które częściowo pozostają zamieszkałe. Na trasie spotkamy również stare, często drewniane kościółki i kapliczki, które urzekają swoją prostotą. Jeśli wybierzemy odpowiednie trasy to napotkamy również ruiny zamków, wokół których narosły legendy powtarzane do dziś. Na szlakach czeka nas wiele atrakcji, dlatego nikt nie będzie się nudził. Zróżnicowanie terenu i piękna roślinność sprawi, że nawet długa wyprawa minie bardzo szybko.

  W tutejszych górach jest wiele skał wulkanicznych, największe ich skupisko znajduje się w Górach Suchych. Wielokrotnie ujrzymy białe stożki, strome zbocza, które przy złej pogodzie są nie do zdobycia. Góry te stanowią spore wyzwanie dla wędrowców, z pozoru niewysokie niosą ze sobą wiele niebezpieczeństw. Choć na pozór teren ten jest zaniedbany to jednocześnie w tym tkwi jego wartość. Brak tu znanych ośrodków turystycznych i wczasowych, wielkich wyciągów narciarskich i tłumów na szlakach. I to właśnie stanowi największą wartość, przez wieki niewiele się tu zmieniło. Możemy korzystać ze świeżego powietrza i przyrody nieprzetworzonej przez człowieka. Można rozkoszować się ciszą i tradycją, która wypierana jest z innych części Sudetów.

   Większości Kamienne Góry kojarzą się z Andrzejówką, jest to miejscowość odwiedzana tłumnie przez narciarzy i saneczkarzy z Dolnego Śląska. Trasy są niewielkie, dlatego nadają się dla mniej wprawionych narciarzy. Tutaj też dzieci i dorośli zjeżdżają na sankach i wielkich gumowych dętkach. Na miejscu znajduje się schronisko o tej samej nazwie. Drugim miejscem często odwiedzanym miejscem jest Krzeszów, w którym znajduje się pocysterski zespół klasztorny. Znajduje się tu piękny klasztor cysterski i kościół z barokowymi wnętrzami z XIII wieku. Tutaj spoczywają książęta świdnicko- jaworscy (m. in. Bolko I i II a także Henryk I i II). Kościół jest jednocześnie sanktuarium maryjnym, w którym spoczywa XIII- wieczny wizerunek Matki Bożej Łaskawej (jest to najstarszy wizerunek Maryi w Polsce a piąty w Europie). Sanktuarium to stało się miejscem cudów i łask. Co roku przyjeżdża tu wiele osób prosząc o uzdrowienie i łaskę NMP (jest wiele udokumentowanych cudów).